پروژه معرفی شده

آپارتمان دانیال اثر رضا صیادیان و سارا کلانتری

خلاصه رویداد

اعلام نتایج و نمایش آثار مسابقه طراحی محورهای شهری امیرکبیر و مروارید جزیره کیش

کیش

مجموع جوایز


 • 150 م ت

مشخصات


 • نوع:
  مسابقه ملی
 • شرکت در فراخوان:
  رایگان
 • مکان:
  ایران

وضعیت فراخوان:


 • اعلام نتایج و نمایش آثار
👇🏻 اطلاعات 👇🏻 برچسب ها: مسابقه طراحی شهری، شهرسازی، محور، کیش، معماری، معماری

اطلاعات بیشتر

اعلام نتایج و نمایش آثار مسابقه طراحی محورهای شهری امیرکبیر و مروارید جزیره کیشبیانیه هئیت داوران

مسابقه طراحی شهری محدوده محورهای امیرکبیر و مروارید جزیره کیش در اسفندماه سال ۹۷ از سوی سازمان منطقه آزاد کیش و با مدیریت اجرایی دکتر بهزادفر آغاز گردید و به علاقه‌مندان شرکت در مسابقه (اشخاص حقیقی و حقوقی) تا ۱۵ اردیبهشت ‌ماه سال ۹۸ مهلت ارسال اسناد ثبت نام داده شد. با توجه به امتیازدهی اسناد ارسالی، ۳۱ گروه واجد شرایط لازم جهت شرکت در مسابقه معرفی شدند؛ و در تاریخ ۰۸/۰۳/۹۸ جلسه هماهنگی و پرسش و پاسخ برای گروه های واجد شرایط با حضور نماینده‌ی سازمان منطقه آزاد کیش، سرکار خانم مهندس قدسیه نجار و مدیر اجرایی مسابقه جناب آقای دکتر بهزادفر و دستیاران برگزار گردید و مهلت ارسالی آثار نهایی ۳۱/۰۴/۹۸ اعلام شد. در روز ارسال آثار نهایی، از میان ۳۱ شرکت کننده واجد شرایط، ۱۴ اثر به دبیرخانه مسابقه ارسال، و در ادامه، فرایند داوری ۱۴ اثر ارسالی در روز ۱۲/۰۵/۹۸ آغاز‌ شد. پس از بررسی تفصیلی هر یک از ۱۴ اثر، انتخاب به صورت حذفی صورت گرفت و ۵ اثر به عنوان آثار برتر انتخاب شد. هیات داوران جهت ارتقاء فرایند داوری، انتخاب از بین ۵ اثر منتخب را منوط به ارائه حضوری و دفاع از اثر توسط شرکت کنندگان دانستند. بنابراین مقرر شد در روز شنبه مورخ ۱۹/۰۵/۱۳۹۸ با کسب رضایت و توافق منتخبین برای افشای هویت، در روز جلسه و با توجه به قوانین دبیرخانه مسابقات معماری و طراحی‌شهری وزارت راه و شهرسازی هرکدام از گروه‌های منتخب در مقابل هیات داوران به دفاع از طرح خود بپردازند. لازم به تاکید است که هویت منتخبین تا روز شنبه همچنان برای داوران ناشناس باقی ماند. جلسه نهایی داوری مسابقه طراحی شهری محدوده محورهای امیرکبیر و مروارید جزیره کیش روز شنبه مورخ ۱۹/۰۵/۱۳۹۸ از ساعت ۸:۳۰ با حضور هیات داوران شامل: آقای دکتر علی غفاری، آقای دکتر حامد مظاهریان، خانم مهندس مروارید قاسمی، آقای دکتر مهدی خاکزند و آقای دکتر هادی پندار، نماینده سازمان منطقه آزاد کیش خانم مهندس قدسیه نجار و مدیر مسابقه آقای دکتر مصطفی بهزادفر و دستیاران و همچنین ۵ گروه منتخب در محل دبیرخانه مسابقه آغاز گردید و حدود ۵ ساعت به طول انجامید.

برای هر یک از طراحان ۱۵ دقیقه زمان ارائه طرح و ۱۵ دقیقه زمان پرسش و پاسخ در نظر گرفته شد. لازم به ذکر است برنامه زمانبندی در جلسه روز چهارشنبه مورخ ۱۶/۰۵/۱۳۹۸ به گروه های منتخب اعلام و با توافق کتبی هر یک از شرکت‌کننده‌ها در روز شنبه هویت منتخبین به محضر داوران اعلام گردید و طبق زمانبندی جلسه کد ۹۸۰۵ از ساعت ۸:۴۵ الی ۹:۱۵، کد ۲۷۱۲ از ساعت ۹:۲۵ الی ۹:۵۵، کد ۵۴۷۸ از ساعت ۱۰:۰۵الی ۱۰:۳۵، کد ۷۸۰۰ از ساعت۱۱:۰۰ الی۱۱:۳۰ و کد ۵۸۶۴ از ساعت۱۱:۴۰ الی ۱۲:۱۰ به ارائه طرح خود پرداختند. پس از اتمام ارائه‌ها داوران نتیجه نهایی را پس از بررسی و بحث، با اتفاق نظر کامل در ساعت ۱۳:۳۰ اعلام کردند. شرح بیانیه نهایی داوران به قرار زیر است:

ضمن تاکید بر اثرات مطلوب پرداختن به موضوع طراحی شهری در قالب مسابقات برای برانگیختن انگیزه‌ی جوانان و ایجاد فرصت استفاده از توانایی آنان در کنار بهره‌مندی از پتانسیل‌های فنی و تخصصی موجود در این عرصه، هیات داوران امید به ادامه چنین روندی به عنوان محرک توسعه در زمینه طراحی‌شهری و معماری کشور و همچنین رشد و ارتقاء دانش در این عرصه را دارند.

با سپاس از سازمان منطقه آزاد کیش، لازم به تاکید است چنین اقداماتی می‌تواند روزنه‌ای برای رسیدن به اهدافی نظیر ارتقای کیفی طرح‌ها و برنامه‌های توسعه آتی جزیره کیش باشد، اما باید دانست که رسیدن به این هدف والا، اقدامات گسترده‌تری را در این راستا می‌طلبد که امید است شاهد رواج و رونق اقداماتی موثر برای رسیدن به این اهداف در سراسر کشورمان باشیم.

با‌توجه به معیارهای در نظر گرفته شده از طرف داوران و بررسی دلایل حذف گروه ها در جلسات پیشین، ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که با وجود ارتباط تنگاتنگ بین معماری و طراحی شهری، طراحی شهری صرفا معماری درحوزه کلان نیست؛ از این‌رو، توجه به معیارهای کلی چون اهمیت فضاهای همگانی، طراحی زمینه‌گرا، تناسب با اقلیم، تحقق‌پذیری و همچنین توجه به نزدیکی فرم، معنا و عملکرد، و دیگر معیارهایی از این نوع در روند داوری آثار ارسالی مهم و تاثیرگذار بوده است. رتبه‌بندی‌ها بر اساس معیارهای مذکور و پس از بررسی آثار و مباحثه هیات داوران صورت پذیرفت که به قرار زیر است:


رتبه اول: کد ۵۸۶۴ به سرگروهی جناب آقای شهاب میرزائیان

اثر ارائه شده توسط این گروه که اکثریت آرا هیات داوران را کسب کرد، دارای ویژگی‌های خاص زیر است:
نکات مثبت: توجه به آسایش اقلیمی، ایجاد ارتباط بین جبهه‌های مختلف محورهای امیرکبیر و مروارید، واکنش مناسب توده‌گذاری و بازی حجمی ساختمان‌ها به بافت اطراف، برنامه‌ریزی حمل و نقل در بافت فاز ۷ شهرک صدف و ایجاد پیاده‌روهای سراسری، توجه به همه‌شمولی گروه‌های اجتماعی، مطالعات زمینه‌ای مناسب در زمینه اقتصادی و اجتماعی، تعریف کارکرد در زمین خالی شمالی بافت به‌صورت انحصاری و داشتن قابلیت برندسازی، بررسی تخصصی مقوله اقلیم و تنظیم تخلخل متناسب با آن، توجه به فعالیت‌ها و کاربری‌های نوین نظیر استارت‌آپ‌ها.


رتبه دوم: کد ۲۷۱۲ – شرکت محترم مهندسین مشاور عمارت خورشید

اثر ارائه شده توسط گروه دوم از ویژگی‌های خاص زیر بهره برده است:
نکات مثبت : توجه به حوزه‌های فراگیر و بلافصل و تحلیل مناسب طراحی شهری، توجه به گونه‌شناسی معماری نوار جنوبی ایران، توجه به پیاده محوری نظام حمل و نقل، ایده‌خاص برای توده گذاری (که البته برای هیات داوری شبهه تحقق‌پذیری ایجاد نمود)، ایجاد بدنه وحدت یافته و در عین حال متنوع با تخلل حجمی مطلوب، توجه مناسب به خط آسمان، ارائه اسناد کامل و مطلوب مانند مقاطع عرضی، ایجاد همنشینی مناسب بدنه امیرکبیر و مروارید با بافت پیرامون.
نکات نیازمند توجه بیشتر : توجه به تفاوت ماهوی ساختمان‌های طراحی شده برای محورهای امیرکبیر و مروارید با توجه به کاربری .


رتبه سوم: کد ۵۴۷۸ – شرکت محترم مهندسین مشاور اسپیدیج خاورمیانه

ویژگی‌های خاص این اثر که با گروه کد ۷۸۰۰ مشترکا به مقام سوم دست یافتند از قرار زیر است:
نکات مثبت: ترکیب معماری با عناصر سازمان‌بخش به پیاده‌رو‌ها، هماهنگی بدنه مروارید و امیرکبیر در عین برخورداری از هویت متفاوت و سازگار با کارکرد، الهام‌گیری خلاقانه از عنصر بادگیر، رواق و ساباط برای ایجاد آسایش اقلیمی، توجه به فازبندی اجرایی پروژه میان بخش دولتی و خصوصی، توجه به نمای پنجم، ریخت‌شناسی بام‌های هماهنگ با نماها، پرداختن به فضاهای عمومی و نیمه‌عمومی مانند هتل، پلازا و موزه.
نکات نیازمند توجه بیشتر: تنوع در ترکیب توده و فضا و ایده مرکزی برای استقرار توده‌ها ، توجه به ماهیت و عملکرد ساختمان در کنار توجه به فرم، تحقق‌پذیری، توجه به ارتباط بدنه امیرکبیر و بافت مسکونی همجوار(شهرک صدف)، توجه به ارتباط میان بدنه امیرکبیر و مروارید با جبهه‌های مقابل بلوار.


رتبه سوم: کد ۷۸۰۰ به سرگروهی جناب آقای بهرام رابط قنادی

ویژگی‌های خاص این اثر که با گروه کد ۵۴۷۸ مشترکا به مقام سوم دست یافتند به شرح زیر است:
نکات مثبت: توجه به حوزه فراگیر در مقیاس جزیره و ارتباط میان بخش شمالی و جنوبی سایت در مقیاس بلافصل، تنوع در مسیر پیاده محور امیرکبیر و و در نظر گرفتن فرصت حیات شبانه از طریق بالکن‌های طبقه اول ساختمان‌های محور امیرکبیر، توجه به طراحی تمام جبهه‌های ساختمان‌ها، تلاش برای برقراری ارتباط با جبهه مقابل امیرکبیر، توجه به طراحی هتل و فضاهای همگانی در شمال سایت، بازتعریف مفهوم بادگیر در مقیاس کلان ساختمان‌ها، در نظر گرفتن لوپ دوچرخه سواری موجود در کیش و طراحی مسیر دوچرخه در همپیوندی با آن.
نکات نیازمند توجه بیشتر: ایده مرکزی برای استقرار توده‌ها، در نظرگرفتن مولفه های بومی در طراحی، توجه به بافت مسکونی فاز ۷ شهرک صدف در توده‌‌گذاری، به کارگیری طراحی اقلیمی جهت فراهم کردن آسایش در مسیرهای پیاده روی، تفاوت ماهوی در طراحی و توده‌گذاری در محورهای مروارید و امیرکبیر.لازم به ذکر است هرگونه داوری با گزینش همراه است و هر گزینش بر اساس معیارهایی از پیش تعیین شده انجام می‌گیرد؛ از این­رو آثار متعددی در هر گزینش حذف می­شوند که ممکن است هریک واجد ارزش­هایی خارج از معیارهای مقرر باشند، از این رو از تمامی شرکت کنندگان در مسابقه تشکر به عمل می آید. هیات داوران امیدوار است طرح‌های منتخب از تحقق پذیری لازم برخوردار بوده و آثار برگزیده منعکس‌کننده توان معماری و شهرسازی کشور باشند.


در نهایت خاطرنشان می‌شود که هیات داوران با همکاری کارفرما و گروه اجرایی مسابقه سعی داشته عدالت و انصاف و شفافیت لازم را بر اساس آئین­نامه برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی کشور رعایت کنند و تلاش کرده تا با برگزاری مطلوب مسابقه، زمینه را برای اقداماتی از این دست فراهم کنند. هیات داوران امید دارند سازمان منطقه آزاد کیش ضمن حفظ حقوق معنوی اثر، اولویت رتبه اول را برای ادامه طراحی تفصیلی محترم شمارد.

منبع اطلاع رسانی:

سایت مسابقات معماری و شهرسازی

 archicomp.ir


رتبه اول: کد ۵۸۶۴ به سرگروهی جناب آقای شهاب میرزائیان
رتبه دوم: کد ۲۷۱۲ – شرکت مهندسین مشاور عمارت خورشید
رتبه مشترک سوم: کد ۵۴۷۸ – شرکت مهندسین مشاور اسپیدیج خاورمیانه
رتبه مشترک سوم: کد ۷۸۰۰ به سرگروهی جناب آقای بهرام رابط قنادی


رتبه اول: کد ۵۸۶۴ به سرگروهی جناب آقای شهاب میرزائیان

رتبه دوم: کد ۲۷۱۲ – شرکت مهندسین مشاور عمارت خورشید

رتبه مشترک سوم: کد ۵۴۷۸ – شرکت مهندسین مشاور اسپیدیج خاورمیانه

رتبه مشترک سوم: کد ۷۸۰۰ به سرگروهی جناب آقای بهرام رابط قنادی


برای انتشار آثار خود شیت های مسابقه را برای sun313sun@در تلگرام ارسال کنید.


لینک مرتبط در کانال تلگرام: فراخوان مسابقه «طراحی شهری محورهای امیرکبیر و مروارید» جزیره کیش
Top